Przedmiot działalności SOSW
ZADANIA I ORGANIZACJA OŚRODKA
1. Głównym celem ośrodka jest przygotowanie wychowanków, w miarę ich możliwości, do samodzielnego życia w integracji ze środowiskiem.
2. Do szczegółowych zadań ośrodka należy:
1) zapewnienie całodobowej opieki wychowankom ośrodka, na podstawie odrębnych przepisów,
2) organizowanie kształcenia,
3) rozpoznawanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych i zainteresowań wychowanków,
4) organizacja pomocy psychologiczno - pedagogicznej i udzielanie jej zgodnie z aktualnymi przepisami,
5) zapewnienie odpowiednich warunków umożliwiających wychowankom kontakt z rodzicami, z poszanowaniem ich prywatności, podejmowanie współpracy z rodzicami wychowanka,
6) umożliwianie szkołom ogólnodostępnym uzyskania pomocy w rozwiązywaniu trudnych problemów dydaktyczno – wychowawczych dzieci niepełnosprawnych uczęszczających do tych szkół,
7) organizacja opieki, pomocy wychowankom, którym z przyczyn rozwojowych, rodzinnych lub losowych jest potrzebna pomoc i wsparcie, w tym również działania na rzecz zorganizowania pomocy materialnej wychowankom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej oraz w okresie poprzedzającym opuszczenie ośrodka:
a) wnioskowanie o pomoc dla rodziny do ośrodków pomocy społecznej, centrów pomocy rodzinie i sądu rodzinnego;
b) wsparcie pedagoga i psychologa ośrodka,
c) wsparcie doradcy zawodowego,
8) wspomaganie środowiska lokalnego w zakresie działań edukacyjnych i profilaktyczno – wychowawczych,
9) umożliwienie wychowankom podtrzymywania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa oraz zasad promocji i ochrony zdrowia.
3. Zadania realizowane sa poprzeze są poprzez:
1) organizację miejsca pobytu w ośrodku za zgodą organu prowadzącego,
2) organizację pomocy psychologiczno pedagogicznej,
3) prowadzenie w przedszkolu pracy terapeutyczno- wychowawczo- dydaktycznej i opiekuńczej w oparciu o realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, programu wychowania przedszkolnego, własnych programów terapii nauczycieli pracujących w przedszkolu oraz indywidualnych programów edukacyjno- terapeutycznych,
4) prowadzenie nauki w szkołach zorganizowanych w ośrodku,
5) prowadzenie zajęć rewalidacyjnych, odpowiednio do rodzaju zaburzeń,
6) organizację zajęć sportowych, turystyczno – rekreacyjnych oraz kulturalnooświatowych,
7) realizację programu wychowawczo – profilaktycznego dla uczniów szkół funkcjonujących w ośrodku,
8) organizację wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego oraz zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia,
9) organizację współdziałania z poradniami psychologiczno – pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi, oraz instytucjami świadczącymi poradnictwo i specjalistyczną pomoc uczniom i rodzicom,
10) umożliwienie uczniom uczestnictwa w zajęciach wychowanie do życia w rodzinie,
11) działalność biblioteki szkolnej w ośrodku,
12) działalność świetlicy szkolnej,
13) umożliwienie wychowankom grup wychowawczych udziału w zajęciach grup wychowawczych, w tym w zajęciach umożliwiających nabywanie umiejętności życiowych i społecznych.
4. W zespole szkół organizuje się nauczanie indywidualne, a w przedszkolu indywidualne przygotowanie przedszkolne.
5. W ośrodku organizuje się zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze dla uczestników z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim.
6. W ośrodku organizuje się wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.
7. W grupach wychowawczych mogą przebywać na wniosek rodziców dojeżdżający uczniowie zespołu szkół oraz dzieci przedszkolne.
8. Opiekę nad wychowankami w porze nocnej sprawuje wychowawca.
9. Liczba wychowanków w grupie wychowawczej odpowiada liczbie uczniów odpowiedniego rodzaju oddziału szkolnego szkoły specjalnej oraz oddziału przedszkolnego przedszkola specjalnego.
10. Dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców lub organizację dojazdu do szkoły, ośrodek organizuje świetlicę. Liczba uczniów w grupie wychowawczej w świetlicy odpowiada liczbie uczniów w oddziałach.
11. Opieka medyczna, nad wychowankami ośrodka realizowana jest poprzez zorganizowanie pokoju badań i współpracę ze służbą zdrowia w celu zapewnienia opieki lekarskiej.